»   »   »   Ekonomiczny i ekologiczny wymiar efektywności energetycznej  «   «   «
 

 
 
WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

Herb województwa pomorskiego Województwo Pomorskie zajmuje powierzchnię ponad 18 tys. kilometrów kwadratowych, co stanowi około 6 procent powierzchni Polski. Zamieszkuje je 2,2 mln mieszkańców, z czego zdecydowana większość przypada na skupiska miejskie. Stolica regionu Gdańsk, jest znana w Europie i na świecie z uwagi na narodziny i wielki zryw Solidarności w 1980 roku pod przywództwem Lecha Wałęsy. Zryw, który stał się impulsem dla demokratycznych przemian w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Potencjał gospodarczy województwa należy łączyć w szczególności z takimi dziedzinami jak przemysł stoczniowy, rafineryjny, spożywczy, maszynowy, meblowy, transport i usługi portowe. Szansę na dynamiczny rozwój województwa upatruje się w aktywizowaniu sektora szeroko rozumianych usług oraz wspieraniu rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Województwo pomorskie pod względem liczby prywatnych przedsiębiorstw odniesionych do ilości 1000 mieszkańców zajmuje wysokie, czwarte miejsce w kraju.

Istotnym wyzwaniem stojącym przed władzami województwa jest tworzenie warunków dla rozwoju branż o zaawansowanych technologiach. Dobrym zapleczem dla kształtowania takiej polityki jest znacząca ilość szkół wyższych z najbardziej znanymi, Politechniką Gdańską o stuletniej tradycji, Uniwersytetem Gdańskim i Wyższą Szkołą Morską. Sprawdzonym modelem są tutaj centra transferu technologii i parki technologiczne, których rozwój wspierany jest przez władze regionu.

Województwo pomorskie może poszczycić się bardzo wysokim poziomem rozwoju gospodarczego. To region o charakterze głównie przemysłowo-rolniczym. Na uwagę zasługuje fakt, że region dysponuje dużym zapleczem badawczo-rozwojowym.Położenie województwa oraz dogodne połączenia drogowe, kolejowe, lotnicze, morskie z całym światem czynią z niego ważne centrum handlu. 

W regionie dominują małe i średnie przedsiębiorstwa. Główne sfery ich działalności to: handel, budownictwo, produkcja artykułów spożywczych, a także sprzedaż oraz serwis pojazdów mechanicznych. Pomorskie firmy eksportują średnio 12,4 proc. produkcji sprzedanej, co klasyfikuje region na 4. miejscu w kraju. Istotnym atutem jest również to, że w województwie pomorskim od 1997 roku funkcjonują dwie specjalne strefy ekonomiczne . Są to wydzielone tereny, na których wszystkim inwestorom przysługuje do 2017 roku zwolnienie od podatku dochodowego, w zakresie określonym w zezwoleniu na działalność na tych obszarach.Odwiedzający województwo pomorskie z pewnością nie omieszka zajrzeć do Trójmiasta. Trójmiasto to oryginalny kompleks urbanistyczny składający się z 3 osobnych organizmów miejskich, od lat współpracujących ze sobą i tworzących jedną aglomerację.

Po pierwsze Gdańsk. , hanzeatycki gród nad Motławą, ze swą tysiącletnią historią, będący mieszanką wydarzeń, dat, postaci, zakrętów dziejowych, kolebką "Solidarności", wizytówką Pomorza. W głębi zatoki znajduje się kuracyjny ośrodek Sopot , Perła Bałtyku, ze swoimi wspaniałymi dworkami i willami gdańskich patrycjuszy, pensjonatami sprzed stuleci, słynnym,  najdłuższym w Polsce molo. Gdynia - to nowoczesne i prężnie rozwijające się młode miasto, wybudowane w okresie międzywojennym. W tym nadmorskim mieście odbywają się ciekawe festiwale, m.in Festiwal Polskich Filmów Fabularnych oraz Gdynia Summer Jazz Days. Do największych atrakcji Gdyni zalicza się Oceanarium, "Dar Pomorza" - jedna z najpiękniejszych jednostek żaglowych na świecie oraz Niszczyciel ORP "Błyskawica" - okręt odznaczony orderem Virtuti Militari.

Jednak województwo pomorskie to nie tylko Trójmiasto, Kaszuby i Kociewie. To również piękny Słupsk - stolica Pomorza Środkowego, w którym można zobaczyć m.in.: jeden z najpiękniejszych ratuszy w Polsce z wieżą widokową na panoramę miasta, XVI-wieczny Zamek Książąt Pomorskich.Województwo pomorskie cechuje niepowtarzalny krajobraz nadmorski. Otwarte morze z Polską Riwierą, jak bywa określany ciąg miejscowości letniskowych, szerokie czyste plaże, powietrze przepełnione leczniczym jodem i orzeĄwiająca bryza działają jak magnes, sprawiając, że na Pomorze przez okrągły rok, tak latem, jak i zimą, ściągają rzesze turystów.


Zapraszamy na Pomorze!Zdjęcia autorstwa Ludmiły Jezierskiej, data publikacji: 2008.05.15.
Zdjęcia pochodzą z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Urzędu Miasta w Sopocie oraz Urzędu Miasta Gdyni.
Dobry pomysł na sukces

Liczba odwiedzin: 1067

Patroni medialni konferencji:

Prawa autorskie: MW