WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Województwo kujawsko-pomorskie zajmuje powierzchnię 18 tysięcy km kw., liczy 2,068 mln mieszkańców. Ma dwie stolice - Bydgoszcz (siedziba wojewody) i Toruń (siedziba samorządu województwa). Główne miasta regionu to - oprócz Bydgoszczy (367 054 mieszkańców) i Torunia (200 080 mieszkańców) - Włocławek (119 939 mieszkańców), Grudziądz (99 578 obywateli) i Inowrocław (78 011 obywateli). W miastach i miasteczkach mieszka 61,4 proc. ludzi. Region leży w środkowej części Polski, po obu brzegach Wisły, największej polskiej rzeki, w jej dolnym biegu.
W Kujawsko-Pomorskiem funkcjonuje kilkanaście wyższych uczelni. Najważniejsze z nich - takie, które oprócz kształcenia studentów mogą się pochwalić istotnym dorobkiem naukowym - to Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy.
Jesteśmy potęgą rolno-spożywczą - przetwórstwo spożywcze to 30 proc. produkcji przemysłowej województwa, wiele gospodarstw i przetwórni decyduje się na tradycyjną, ekologiczną produkcję - ale stawiamy też na nowe, czyste technologie.
W Specjalnej Strefie Ekonomicznej pod Toruniem stanęły fabryki japońskiego giganta elektronicznego Sharp i innych firm z Kraju Kwitnącej Wiśni. Wspieramy też raczkujące firmy technologiczne. W tym celu powstały m. in. w Centrum Transferu Technologii w Toruniu i Toruński Park Technologiczny.
Kujawsko-Pomorskie dysponuje lotniskiem w Bydgoszczy oraz niekomercyjną, szerokopasmową siecią internetową.
Kto zechce odkryć dla siebie urodę Kujaw i Pomorza, nie pożałuje. Jest tu wszystko, czego można zapragnąć - potężne lasy, urokliwe jeziora, czyste rzeki, renomowane uzdrowiska, tradycyjna wieś i warte obejrzenia historyczne zabytki. To wręcz wymarzone miejsce do podreperowania zdrowia, zbierania grzybów, polowania, wędkowania, sportów wodnych i konnych przejażdżek.
Bydgoszcz
Licząca sobie ponad 660 lat Bydgoszcz to pierwsze co do wielkości miasto w Kujawsko-Pomorskiem. W kraju słynie z liczącego się środowiska muzycznego i znakomicie zachowanej secesyjnej zabudowy - wielka muzyka i secesja to dwa znaki firmowe miasta nad Brdą.
Toruń
Nasz region słynie przede wszystkim z gotyckich zabytków Torunia, którego Starówka - wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO - uznawana jest za jeden z najpiękniejszych zachowanych średniowiecznych miejskich zespołów architektonicznych. Liczący sobie prawie 800 lat Toruń to perła gotyku, miejsce, w którym dosłownie można dotknąć zaklętej w cegle i kamieniu magii dawnych wieków.
Golub-Dobrzyń
Chełmno to założone w średniowieczu miasto, które zachowało w niemal niezmienionym kształcie układ urbanistyczny, jaki nadano mu w XIII wieku. Przetrwało w nim do naszych czasów wiele gotyckich zabytków - kościoły, mury miejskie, baszty - a także charakterystyczny, przepiękny renesansowy ratusz.
Chełmno
Zamek w Golubiu-Dobrzyniu, dobrze widoczny z daleka na wysokim wzgórzu, robi na oglądających ogromne wrażenie. W jego fundamentach i dolnych kondygnacjach tkwią gotyckie cegły, położone tam przez Krzyżaków w XIV wieku.
Ciechocinek
Niespełna dwunastotysięczny Ciechocinek jest jednym z najpiękniejszych polskich uzdrowisk. Jego walory to złoża solanek ciepliczych, tworzące wyjątkowy mikroklimat tężnie z parującą solanką (łączna długość: ponad 1,7 km), eklektyczna kurortowa architektura z przełomu XIX i XX wieku, a także cudowna atmosfera miasta-ogrodu.
Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie
W niewielkiej wsi Biskupin na Pałukach znajduje się znany w całym świecie rezerwat archeologiczny z okresu kultury łużyckiej (trwającego od ok. 1400 do ok. 500 roku przed naszą erą), w którym prowadzi się badania naukowe, udostępniany publiczności.
|
Dobry pomysł na sukces
Liczba odwiedzin: 1073 |